Čerstvá kytica kvetov z kvetinárstva vie rozjasniť a prevoňať celý byt. Prečítajte si naše triky, ktoré vašu kyticu udržia krásnu a sviežu aj po niekoľkých dňoch. 

Nepodceňte zmeny počasia

Po príchode domov kyticu nechajte niekoľko minút oddýchnuť. Rezané kvety nemajú rady náhlu zmenu teploty. Hlavne v zime doprajte kytici aj pol hodinu na aklimatizovanie. Nerozbaľujte ju ani nerozväzujte. Zatiaľ pohľadajte vhodnú vázu. 

Vyberte správny tvar vázy

Pri výbere vázy sa neriaďte dizajnom ale kvetmi. Kytica ruží patrí do iného tvaru vázy ako kytica tulipánov. Ruže vyžadujú veľa vody, preto je vhodnejšie umiestniť ich do cibuľovitých váz. V tomto tvare vyniknú krajšie aj pivonky alebo hortenzie. Naopak tulipány odporúčame umiestniť do valcovitých alebo podlhovastých váz s mierne užším otvorom.

Nás tip: Uistite sa, že otvor na váze nie je príliš úzky ani príliš široký. V priveľmi úzkom otvore budú kvety stlačené a v priširokom zas neudržia tvar a formu. 

Vo všeobecnosti platí, že váza nemá dosahovať viac ako dve tretiny výšky kytice. V kvetinárstve Ľalia zákazníkom preto často radíme, aby mali doma v zásobe aspoň dve alebo tri vázy rôznych tvarov a výšok.

Kytica kvetov z kvetinárstva Ľalia

Každé dva dni vymeňte vodu

Pred použitím vázu dôkladne opláchnite, a až potom ju naplňte vlažnou vodou. Studenú alebo teplú vodu neodporúčame, urýchľuje proces vädnutia. Zároveň, ak vodu naberáte priamo z kohútika, nechajte ju pol hodinu odstáť, aby sa v nej čo najviac znížilo množstvo chlóru.

Náš tip: Vodu vo váze pravidelne vymieňajte. Zabránite tvorbe baktérií a spomalíte vädnutie. Okrem výmeny vody vo váze ale venujte pozornosť aj stonkám kvetov.

Pravidelne orezávajte stonky

V kvetinárstve Ľalia vám kvety orežeme, aby vám vydržali čerstvé aj niekoľko dní. Ideálne ale je, keď stonky orezávate aj doma. Každé druhé ráno alebo večer si pripravte čistý ostrý nôž a zo stoniek odrežte kúsok s veľkosťou približne dva až tri centimetre

Náš tip: Stonky orezávajte v 40 stupňovom šikmom reze, aby ste zväčšili plochu cez ktorú kvety prijímajú vodu. Po orezaní stonky ponorte na chvíľu do horúcej vody. Zbavíte sa baktérií, ktoré zapchávajú cievny systém kvetov a zabraňujú správnej hydratácií.

Pri orezávaní stoniek myslite aj na uschnuté listy a kvety. Rýchle odstránenie uvädnutých častí zabráni nakazeniu zdravých kvetov v kytici

Nespájajte staré a nové kvety 

Do kytice vo váze nikdy nepridávajte nové kvety. Obzvlášť veľký pozor si dajte na narcisy. Vylučujú látku, ktorá spôsobuje vädnutie ostatných kvetov vo váze. Ďalšia vec, na ktorú je dobré myslieť je výber správneho miesta. Ten niekedy predstavuje až polovicu úspechu.

Kam vázu s kvetmi položiť?

Až do tejto chvíle sme sa zameriavali na starostlivosť o kyticu a úplne sme zabudli na podmienky, aké potrebuje, aby zostala krásna a čerstvá čo najdlhšie. 

Kľúčové je zapamätať si, že rezané kvety zle znášajú:

  • priame slnko,
  • mráz,
  • prievan,
  • cigaretový dym,
  • vykúrené priestory,
  • blízkosť ovocia.

Jablká a banány uvoľňujú etylén, na ktoré sú rezané kvety extrémne citlivé. Nabudúce preto na slávnostne prestretý stôl položte radšej iba kyticu čerstvých rezaných kvetov a ovocie ponúknite hosťom na tanieri ako zdravý a chutný dezert.

Náš tip: Pre lepšiu odolnosť kvetov pridajte do vázy s vodou prípravok, ktorý sme vám ku kytici zabalili. Zlepší pH vody, zaistí výživu a zabráni rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov spôsobujúcich vädnutie kvetov. Pri pridaní vitamínov ale nezabudnite dolievať do vázy vodu, aspoň raz za dva či tri dni.

Pokiaľ nie ste zástancom chémie, môžete vhodiť do vázy medenú mincu alebo kúsok dreveného uhlia. Medzi ďalšie domáce recepty patrí rozpustenie  jablkového octu a kryštálového cukru vo vode. My však zastávame názor, že žiadne domáce recepty nenahradia dnešné moderné a účinné prípravky.

Veríme, že vám budú naše kytice teraz robiť radosť čo najdlhšie.